Zakończone

Od początku istnienia fundacji wiedzieliśmy, że naszym celem jest praktyczne, współczesne zastosowanie Korczakowskiej myśli i praktyki. Szukając sposobu zbliżenia się do naszego celu, zrealizowaliśmy szereg projektów, z których jesteśmy dumni. Poniżej prezentujemy wybrane projekty.

2012

Rok 2012 został ogłoszony w Polsce Rokiem Janusza Korczaka. Była to dla nas okazja do uczestnictwa w wielu działaniach, również w skali międzynarodowej.

"Reformator świata"/"Reformer of the World"/"Reformateur du monde"/"Weltverbesserer"...

Na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wspólnie z Ośrodkiem Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM (Muzeum Warszawy), pracownikami Ministerstwa oraz Polskim Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka przygotowaliśmy prezentację "Reformator świata". Została przetłumaczona na angielski, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski i portugalski oraz rozesłana do polskich placówek dyplomatycznych na świecie.
Wystawa była prezentowana między innymi w siedzibie Rady Europy w Strasburgu, argentyńskim Narodowym Uniwersytecie w Córdobie, Centrum Żydowskiej Kultury i Informacji w Wilnie, Belo Horizonte w Brazylii oraz na Północnym (Arktycznym) Uniwersytecie Federalnym w Archangielsku. Dzięki uprzejmości Ministerstwa możemy ją udostępniać we wszystkich wersjach jezykowych na naszej stronie. Zapraszamy do korzystania!

Paryż, Koblencja, Berlin

Wojciech Lasota reprezentował Fundację na trzech międzynarodowych konferencjach, dotyczących Janusza Korczaka: w siedzibie francuskiego Senatu, na Uniwersytecie Koblenz-Landau oraz na Internationales Korczak-Festival Berlin 2012.
Tutaj znajdziesz zapis dwóch wystąpień.

 

Partnerzy Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

Współpracowaliśmy z Janem Mencwelem, Janem Wiśniewskim oraz Cyrylem Skibińskim ze Stoczni przy dwóch projektach: wydaniu publikacji „Układanka. Janusz Korczak a współczesność: pasujące elementy” oraz reanimacji „Małego Przeglądu” („Mały Przegląd 2.0”). Do pobrania tutaj.

 

2013

Na zaproszenie Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka stworzyliśmy program pierwszych w Polsce studiów podyplomowych pod nazwą „Uczyć jak Korczak. Edukacja praktyczna w oparciu o metody i wartości Korczakowskie". Rekrutacja ruszyła w październiku 2014 roku, jednak studia nie zostały uruchomione.

Projekty warszawskie

Poniższe dwa projekty sfinansowało Biuro Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

 Nasz pierwszy projekt: „Porozmawiajmy o Korczaku”, 12 lipca 2012 – 14 września 2012
Współpracująca z nami Agnieszka Witkowska (z KORCZAKIANUM) i Wojtek Lasota przeprowadzili 22 zajęcia dla dzieci w szkołach i placówkach edukacyjnych, podczas których rozmawiali o życiu i dokonaniach Janusza Korczaka.

Zachęceni pozytywnymi doświadczeniami, wpadliśmy na pomysł sformowania pierwszej w Polsce (być może również na świecie) grupy edukatorów Korczakowskich, którzy - nie pracując jako nauczyciele lub specjaliści od Janusza Korczaka - będą mogli prowadzić zajęcia, dotyczące jego życia i działalności. Udało nam się!

 

Projekt zyskał nazwę „Lekcje Korczakowskie w dawnym Domu Sierot” (16 września 2013 – 13 grudnia 2013).
Najpierw przeprowadziliśmy szkolenia dla grupy edukatorόw Korczakowskich, ktόrzy następnie poprowadzili dla dzieci i młodzieży 24 Korczakowskie lekcje muzealne w dawnym Domu Sierot, czyli w budynku Domu Dziecka nr 2, przy ul. Jaktorowskiej 6 w Warszawie.
Partnerem projektu było Muzeum Historyczne m.st. Warszawy oraz Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie. Projekt finansowało Biuro Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

 

Kolejny projekt:„Młodzi obywatele – lekcje Korczakowskie dla dzieci i młodzieży” (14 kwietnia – 31 grudnia 2014 r.) trwał dłużej, liczył kilkakrotnie więcej lekcji i objął zasięgiem całą Warszawę. Nasi edukatorzy dojeżdżali do przedszkoli, szkół i innych placówek z Korczakowskim przesłaniem “Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek”.

 

Zaproponowaliśmy lekcje dla dzieci i młodzieży, podczas których rozmawialiśmy z nimi, jak wyobrażają sobie swoją rolę jako obywateli w klasie czy samorządzie. Przekazywaliśmy im także, jak widział to Janusz Korczak. Przeprowadziliśmy w sumie 107 lekcji, wszystkie zajęcia były bezpłatne.

 

 

Współpracowaliśmy przy tym projekcie z Ośrodkiem Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM, oddziałem Muzeum Warszawy. Naszym partnerem była Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Projekt współfinansowało Biuro Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Dotację na realizację projektu otrzymaliśmy również od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.